tvoříme svobodný prostor

Jóga smíchu

23.04.2008 21:55

Kdy jste naposledy dělali sekačku na trávu? Kdy jste naposledy vřeštili jako opice? Kdy jste naposledy křepčili jako indiáni? Nevzpomínáte si na datum? Je nejvyšší čas začít se smát.

Když jsme byli dětmi, často jsme se smáli, aniž bychom měli důvod. Prostě jen tak, pro radost nebo protože jsme radost prožívali. Jak jsme rostli, ostatní nám vysvětlili, že k smíchu musí být důvod, protože prý vypadáme jako blázni, když se smějeme bezdůvodně. A když jsme dospěli, zjistili jsme, že máme moc málo důvodů se smát. A tak jsme se smát přestali úplně. Jen občas, když je nějaký důvod, kterému se smějou všichni, si dáme povolení a zasmějeme se taky. Jsme přeci rozumní lidé a ne blázni. Výsledkem je, že náš život je smutný, neveselý a ti, kteří z něho přeci jen radost mají, jsou zavření v blázinci.

Narodili jsme se a měli jsme radost, náš život byl radostí od rána do večera, ale kam ta radost zmizela? Proč už jí neprožíváme? Kdo nám jí vrátí?

Ale ta radost nezmizela, je stále v nás. Stále máme schopnost se radovat, jen jsme zapoměli, že se máme smát. Vymysleli jsme si tisíce důvodů, proč se to nehodí, proč zrovna dnes se smát nebudeme, proč zrovna na tomhle místě se smát nebudeme, proč zrovna s těmito lidmi se smát nebudeme. Zakázali jsme si radost ze života. Je načase si dát povolení.

Jóga smíchu je důvodem smát se bezdůvodně od rána do večera. Jsou místa, kde se smějou všichni, jsou dny, kdy se smějou všichni a jsou lidi, kteří se prostě chtějí smát společně. Hledali jsme se, až jsme se našli a může se k nám přidat kdokoliv. Možná nás do blázince zavřou všechny, ale když tam budeme spolu, nebude lepšího a veselejšího místa na Zemi.

Jóga smíchu není žádná novinka, vytvořily jí veselé duše, aby ostatním připoměly, co zapoměly, že život je radost a radost je život. A tak jako radost vyvovává smích, dokáže smích vyvolat radost, jsou to spojené nádoby. Můžeme být smutní, ale jakmile se začneme smát, smutek zmizí, v tu chvíli zapomeneme na problémy, na bolesti, na nemoce. Prostě se jen smějeme a smích léčí a uzdravuje. Uzdravuje totiž hlavně naší duši.


A my chceme být zdraví, chceme se radovat, chceme vnést smích zpátky do našich životů, kam patří. Nikdo nás nic nemusí učit, to vše máme v sobě. Ale potřebujeme si to občas připomenout. Proto existuje Jóga smíchu. Proto jsme požádali našeho přítele Ejvinda Jacobsena z Dánska, aby nám pomohl si vzpomenout. Ejvind objíždí Evropu a připomíná lidem, že smích je to nejpřirozenější co v sobě máme, že prožívat radost je naše právo, které nám nikdo nemůže vzít, že důvody, které nám zakazují se smát, jsou naše vlastní. Připomíná nám, že se můžeme smát naprosto bezdůvodně, protože to je vyjádření čisté radost, kterou máme v sobě.

 

Dne 8.července 2007 jsme uspořádali jednodenní seminář Jógy smíchu, který vedl náš dánský přítel Ejvind Jakobsen. Přes třicet účastníků zažilo jedinečnou akci a seznámilo se s novou technikou, jak vyjadřovat sebe sama pomocí smíchu, jak být v kontaktu s druhými lidmi, aniž by potřebovali slova, jak být v přítomném okamžiku, hluboko v srdci, tam, kde nás spojuje Život a nerozdělují myšlenky. více o semináři

 

 

 

Ejvind v Praze na Staroměstském náměstí vede ukázku Jógy smíchu s kolemjdoucími

Jóga smíchu ve Frankfurtu v rámci HT World Tour 2007


 

****************************************************

L a u g h t e r  Y o g a

Jógu Smíchu vytvořil v roce 1995 Dr. Madan Kataria. Když psal článek o smíchu jakožto nejlepším léku pro více než 70 % všech nemocí, napadla ho myšlenka založit také kluby smíchu. Dnes existuje ve světě více než 5000 takových klubů a Laughter Yoga je celosvětovým hnutím za zdraví, radost a mír. https://www.laughteryoga.org/. Od roku 1998 je vždy první neděle v květnu, letos tedy 6.5.2007, Světovým dnem smíchu (World Laughter Day)

Smích má spoustu blahodárných účinků na tělo, duši i mysl. Když se smějeme, je to vlastně tělesné cvičení. Snížuje se nám množství stresových hormonů v krvi zvyšuje se produkce endorfinu a snížuje krevní tlak. Zvyšuje se odolnost našeho organismu a snižuje bolest. Zvyšuje se také naše výkonnost v práci, smích také mění klima na pracovišti nebo v rodině, lépe se nám komunikuje a spolupracuje s ostatními. Jsme motivovanější, baví nás svět a život, a snadněji relaxujeme. Ze smíchu pramení naše pocity radosti, štěstí a harmonie. Jsme ve větší pohodě a vrací se nám smysl pro humor.

***************************************************

L a u g h t e r  a t  w o r k

Systém Laughter At Work byl založen na principech Jógy Smíchu. Ejvind Jakobsen a Thomas Flindt se několik let zabývali výzkumem účinků smíchu v organizacích. Zaznamenali pozitivní účinky smíchu na zaměstnance. Od té doby pořádají kurzy Jógy smíchu v různých firmách. Smích pomáhá zmírňovat negativní účinky stresu a zlepšuje fungování imunitního systému a firmy mají užitek z toho, že jejich zaměstnanci mají lepší vztahy se zákazníky, že se zlepšila pracovní kultura a klima nebo se zvýšila výkonnost a efektivita. „Smích by měl být v organizaci praktikován pokud možno každé ráno na 15-20 minut po dobu dvou týdnů. Po dvou týdnech by se ranní smích měl stát zvyklostí alespoň jednou týdně pro udržení jeho pozitivních účinků,“ radí Ejvind. „Kurz jógy smíchu nemusí být dlouhý. Jedna hodina smíchu vám dá tolik energie a námětů k přemyšlení, že budete chtít smích trvale integrovat do vašeho každodenního života.“ https://laughteratwork.com/english/index_en.shtml

****************************************************

E J V i n d  J a k o b s e n


 


 

Ejvind Jakobsen pochází z Dánska. Byl příslušníkem dánské armády a pracoval v dánské televizi. S Jógou smíchu se seznámil v roce 2004 během příprav Světového dne smíchu. Od té doby se jí věnuje naplno. V současnosti je instruktorem Jógy smíchu podle systému Laughter At Work. Je také dánským koordinátorem Humanity´s Teamu a pracuje i pro světový HT. V Čechách byl již několikrát, naposledy jsme měli příležitost se s ním setkat v únoru  a červenci 2007.


 


 


 


 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

TOPlist